Kölyökprogram nálunk

Érintőlegesen már volt szó róla, hogy mi hogy neveljük a „sárkányainkat”, és akkor ígértük, hogy írunk erről kicsit bővebben. Hát íme, így zajlik nálunk 16 hét a kölyökkerítésen innen és túl ❤️

Tér növelése

A kölykök a mi életterünkben, a nappaliban születnek meg egy elletőládában. Az első négy hétben nagyon fontos, hogy fokozottan tudjunk figyelni az anyára, és ez így a legkényelmesebb. Oda kell figyelni, hogy időközönként kiimádkozzuk a ládából az anyát, az első időkben nem nagyon szereti otthagyni a kicsiket. Hiszünk az ösztönökben, nem bíráljuk felül a döntéseit, de itt vagyunk, ha szüksége van ránk. 

A kölykök 4 hetesen költöznek ki a saját kisházukba, ahol temperált, bekamerázott, biztonságos környezetben tölthetik az éjszakákat. Itt tanulják meg a napirendet, és kezdenek hozzászokni a szabályokhoz, amit majd a saját gazdáik is elvárnak tőlük. A kisházhoz tartozik egy kiskert, ami nagyjából 6 hetes korukig elégíti ki a játszási igényüket, utána a bölcsiből kitárul a világ, és az óvoda területére lesz szabad bajárásuk, ami az egész hátsó kertet jelenti. Az életterüket fokozatosan növeljük, hogy zökkenőmentesen alkalmazkodjanak a lehetőségeikhez.

Környezetgazdagítás

Az igazi játék az óvoda szinten kezdődik, ahol figyelünk arra, hogy folyamatosan frissítsük a kölykök képességeihez és fejlődési szakaszaihoz passzoló játkokat és elfoglaltságokat. Van szabadidő, amikor maguk döntik el, hogy mivel játszanak a legszívesebben. Fontos, hogy találkozzanak különbozó anyagokkal, színekkel, illatokkal, formákkal, amiben a plüssállat állományunk nagy hasznunkra van. A szabadidős tevékenységen túl van olyan időtöltésünk is, amiben nem csak megfigyelők vagyunk (olvadozók), hanem aktívan foglalkozunk is velük, ezek az ösztönpróbák.  

Ösztönpróbák: üldözés, terelés, orrhasználat, vertikális megoldások

Azokat az ösztönöket kezdjük a leghamarabb felmérni, amik a fajta eredeti tenyészcéljának felelnek meg. Pecaboton húzunk játékot, nézzük az üldözési kedvet, a terelési hajlamot egymás társaságában, és nagy hangsúlyt fektetünk az orrhasználat tudatos jutalmazására. A kölykök nem csak a látószögük horizontján találkoznak érdekes dolgokkal, hanem függőleges irányba is tanítjuk őket keresni, ezzel az analitikus gondolkodás fejlesztése a célunk. Magasba kötött játék vagy hús illata és látványa segít nekünk ebben, na meg a jókor adott jutalom.  

Emberi kapcsolatok, közös játék, gátolt harapás, tiltás és dicséret:

Nem törekszünk arra, hogy kis professzorokat adjunk gazdihoz, (azért persze ellenünkre nincsen) de vannak dolgok, amit a nálunk töltött 8-16 hét alatt meg kell tanulniuk, hogy ezekkel a későbbiekben a gazdiknak kevesebb gondjuk legyen. Az emberi kapcsolatok korai megtapasztalása az egyik ilyen. Sok a közös játék, amiben a legfontosabb, hogy megtanulják a tiltást és dícséretet. Nem akarjuk Őket túlszabályozni, de sokkal könnyebb életben tartani egy csapat kölyökkutyát, ha hamar rájönnek a határokra. A gátolt harapás nagyon fontos része ennek, hogy ne okozzanak fájdalmat sem az embernek, sem egymásnak. Ebben az időszakban hangos a kert az „ÁÁÁ-ÁÁÁÁ”-tól és az „azzazokos” „szuperbravo” hangoktól. 

Engedelmes munka alapozás: jutalomfalat, figyelem, szemkontaktus, nyugalom, megvezetés, pihenés, box tréning, behívás

Egészen csepp koruktól kezdve is odafigyelunk arra, hogy legyen olyan bölcsis foglalkozás, ahol a fentieket tanulják. Azt gondolnánk, hogy mindez magától értetődik, de sajnos mi ismerjük azt az oldalt is, mikor egy kölyök úgy érkezik, hogy mindezekre senki sem figyelt oda. A jutalomfalat helyes kezelése az elsődleges tanulnivaló, a kezemből vesszük el, nem pedig a kezemmel együtt. Ehhez kell figyelem és nyugalom, amit szintén így tudnak elsajátítani. Ha megtanulták, hogy miért jár a finomság, már nincs annyira nehéz dolgunk, kitárul a világ, jöhetnek az alapfeladatok. 

Mindig is azt vallottuk, hogy a kontroll a legfontosabb tanulnivaló, ha hívom a kutyámat, jókedvvel és gyorsan jöjjön, legyek érdekesebb a külső ingereknél. A legtöbb kiskutyánk valamilyen munkát vagy sportot végez új otthonában is, ezért szeretjük megalapozni a gazdiknak a box tréninget, hiszen utazni kell, pihenni kell. Hozzászoktatjuk a kölyköket a szállítóboxhoz, az mindig a nyugalom szigete számukra. 

Ekoözben mi magunk is olvadozunk, mert nincs is aranyosabb, mint egy 8 hetes kölyök lábnál szabadon követésben, tárgyjelzés közben, vagy egy „majdnem teli” fogással.

Speciális igények

Többször is előfordul, hogy előre tudjuk, hogy egy kölyök olyan környezetbe kerül, ahol valamilyen speciális elvárás lesz vele szemben. Ilyenkor jön jól, hogy egy-egy kölyökkel is el tudunk szakadni a többiektől, és megmutathatjuk neki azt a környezetet, amihez hasonlóban élni fog. (egyszerűség kedvééret egy példa: Diversity’s Will ‘Diesel’ lovas környezetben él, ezért amint az oltásai engedték, lovardába mentünk vele, hogy korán megismerje ezt a helyzetet, még akkor is, ha nekünk nincs saját lovunk)

Így zajlik nálunk az a bizonyos 8-16 hét, ami ez idő alatt minden figyelmünket leköti, mégis imádjuk csinálni.